Концепція розвитку парку імені Гурова // м.Маріуполь
2019
Контекст
Парк імені Гурова одна з небагатьох красивих зелених зон в місті поруч з водою та парком атракціонів. Він достатньо великий (40га) та має вигідне розташування: через нього проходять основні транспортні артерії, а 100тис. людей живуть та працюють в 30 хвилинній доступності. Більшість відвідувачів приїжджають сюди з усього міста.

Розширивши парк вздовж набережної річки Кальчик, він може стати центром великої 10-кілометрової зеленої зони для всього міста.
Ідея
В 2019 році наша команда розробила концепцію розвитку парку імені Гурова. Головними ідеями стали: зробити парк всесезонним, цікавим і комфортним для всіх жителів та збільшити час відвідування з однієї до чотирьох годин.
Аналіз
Щоб виявити головні проблеми та напрям розвитку ми оцінили стан парку, провели опитування 300-т жителів, що живуть в 30 хвилинному радіусі, та проаналізували кращі Європейські парки, що схожі за розміром, оточенням та розташуванням.
Стан парку
Ми поділили існуючі ландшафти на три зони:
1
Цінні зони
розвинений ландшафт, великі дерева, густа трава та естетично гарний простір
2
Зони з великим потенціалом
набережна, схили та межі парку з цікавим ландшафтом та зрілими деревами
3
Зони з невеликим потенціалом
зони, що на даний момент не розвинені або не виглядають як частина парку. Старі паркани, занедбаний скейт-парк - потребують перепланування, щоб стати більш схожими на паркову зону
Є багато перешкод і бар'єрів, які ускладнюють пересування - дістатись з верхньої частини до нижньої можливо лише сходами, а набережна практично ніяк не пов'язана з парком.
Пішохідна та велоінфраструктура
Теплові карти з додатку Strava показали, що на даний момент в парку немає велосипедних доріжок, 1,2 км асфальтованої набережної - це занадто мало для велосипедних прогулянок. Пішохідні доріжки перериваються на прибережній зоні через відсутність проходів під мостами, а інфраструктура не відповідає існуючим біговим маршрутам.
Результати опитування
  • Парк потрібний. 73% проживаючих поруч городян відвідують парк раз в тиждень. Цінують парк ім. Гурова за те, що він знаходиться поруч з будинком і не часто виїжджають в інші парки, особливо люди похилого віку та працюючі жителі прилеглих районів. Реконструкція - це гарна можливість створити щоденний потік відвідувачів.
  • Жителі навколишніх районів відвідують парк в основному вечорами, тому важливо продумати, як залучити більше відвідувачів вранці і вдень. Також важливо продумати програму на холодні місяці
  • Набережна - зона з великим потенціалом та ключовий прогулянковий маршрут. Якщо її оновити і наповнити активностями, вона також може стати ключовою точкою тяжіння як для жителів прилеглих районів, так і для всіх містян.
  • Жителі відкриті до змін. У парку немає сакральних зон або функцій, місцеві жителі не чутливі до змін. Їм не вистачає базової інфраструктури і місць харчування.
  • Важливо наповнити парк новими функціями. Зараз парк використовується як місце для прогулянок, посиденьок і спілкування. Також жителі міста стверджують, що в парку нудно і нема чого робити. Варто підтримати існуючі види дозвілля та наповнити парк новими функціями і активностями.
Пропозиція
1. Функціональні зони
Ми розподілили функціональні зони, щоб парк був цікавим для всіх:
  • Активні програми (18 видів: спортивні зони, ігрові майданчики, альпінізм та інші) - розташовані в кластерах, кожен кластер різниться за розміром і характером.
  • Пасивна програма (10 видів: луг для пікніків, вуличні шашки / шахи, сферичний кінотеатр та інші) - вимагає більш спокійних зон, особливо уздовж цінних ландшафтів
  • Магніти (8 видів: екстрім-парк, парк гойдалок, зіплайн та інші) - те, що буде робити парк особливим та буде магнітом для жителів з усього міста.
2. Реконструкція
Бульвар
Бульвар
Український дім та площа
Набережна
Набережна
Площа для подій
Площа для подій
Парк атракціонів
Сад
Сад
Активація схилів
Схили
Кільцевий маршрут для прогулянок
3. Ландшафт
Велика територія парку дає можливість використовувати різноманітні види рослин та поділити парк на природні зони: декоративний сад, поле для пікніку, зона барбекю з чагарниками, паркова зона, бульвар з рядами широколистяних дерев та болотисті ділянки по межі парку.

Ми порекомендували скоротити кількість не місцевих декоративних дерев та використати місцеві рослини - лісові дерева, багаторічні степові трави та квіти, місцеві види чагарників, щоб підвищити екологічну цінність кожної зони та забезпечити багате середовище для комах та птахів.
Що далі
Сьогодні в парку ведуться активні роботи, першу частину збираються відкрити вже в кінці вересня 2021 року. Повністю весь проект планують завершити до 2024-2025 року.