Стратегія ревіталізації острову Хортиця
2019
Iсторiя
Хортиця - найбільший острів на Дніпрі, загальною площею 2360 га, утворений з гранітів, яким близько двох мільярдів років. Перші люди тут з'явились в епоху палеоліту і мезоліту, про що свідчать знахідки виробів з кременю того періоду.Тут знаходяться кургани, стародавні храми, святилища різних епох, заповідні зони, унікальна природа, культові споруди та історико-культурний центр Запорізька Січ.
Ідея
Попри великий потенціал Хортиці, через відсутність чіткого плану дій інфраструктура острова та його програмні функції повільно занепадають. Хортиця сьогодні - це унікальна природа до якої неможливо дістатись, відсутність сучасної інфраструктури та занепад колишніх санаторіїв. Тут непогано провести пару годин, але залишитись на довше не має ні сенсу, ні можливостей.

В 2019 році наша команда розробила план ревіталізації Хортиці. Головна ідея - дати відвідувачам можливість проводити на острові більше ніж один день. Хортиця може стати одночасно культурно-історичним комплексом з програмою на кілька днів, зоною відпочинку та спорту з сучасними готелями та інфраструктурою, легкодоступною заповідною природною зоною для прогулянок.
Аналіз
Ми проаналізували український досвід та кращі міжнародні практики, щоб виявити, що саме потрібно Хортиці.
Пропозиція
Острів може задовольняти існуючі потреби на різних рівнях:
Місцевий
мешканцям Запоріжжя необхідні зручні та облаштовані парки та пляжі з атракціями для всієї сім'ї на повний вихідний день
Регіональний
туристам необхідне місце для природно-рекреаційного та активного відпочинку на вихідні
Національний
існує потреба в історико-культурних об'єктах, які б мали національне сакральне значення
Міжнародний
міжнародному відвідувачу необхідне місце повного занурення в українську культуру та історію
Розвиватись за трьома основними напрямами:
1
Культура та історія
2
Відпочинок та спорт
3
Природа
1. Культура та Історія
Тренд до поєднання музейної, фестивальної та освітньої програм в одному об'єкті, інтерактивність та максимальне занурення відвідувача в епоху через «живе відтворення».

Хортиці ми запропонували:
  • Створити комплекс музейних об'єктів з високим ступенем інтерактивності та тематичні парки сформовані за принципом живих музеїв. Комплекс такого масштабу буде єдиним в Україні та сам по собі буде туристичним магнітом.
  • Освітню та розважальну діяльність - проведення воркшопів, лекцій, реконструкцій, тощо.
  • Проведення заходів на сценах різного розміру, що знаходяться на острові.
Історико-культурний кластер
План історико-культурного кластеру
2. Відпочинок та спорт
Зростає попит на відпочинок в приміській зоні з усіма зручностями, розвинутою спортивною і пляжною інфраструктурою, а також медичний та рекреаційний відпочинок.

Оскільки Хортиця - заповідник, будувати можна лише в чітко відведених місцях, тож готелі вздовж корніша - це реконструкція старих санаторіїв і баз, занедбаних будівель або давно залитих заморожених фундаментів.
Створення парку, модернізація пляжів та утворення корнішу дасть поштовх малому та середньому бізнесу в місті та дозволить реалізувати проекти в сфері послуг та розваг.

Вдале розташування для «відпочинку вихідного дня» дозволяє Хортиці:
  • Створити парковий, пляжний та активний відпочинок (в т.ч. водні активності), реабілітацію та відновлення, спа, спортивні послуги
  • Стати повноцінною альтернативою іншим приміським готельно-відпочинковим комплексам регіону та України

Готельно-пляжний кластер
План готельно-пляжного кластеру
План спортивно-відпочинкового кластеру
3. Природа
Екологічні парки є сучасним підходом до збереження природи територій та можуть виконувати не лише природоохоронну, але й рекультивуючу функцію.

Пропозиції для Хортиці:

1. Створення привабливого міського парку, який буде включати в себе:
  • Велосипедні, кінні, бігові та фото-прогулянки
  • Розваги для відвідувачів різних інтересів та вікових груп: канатний парк, контактний зоопарк, парк гойдалок, зіплайнінг та інші розваги
  • Хорошу інфраструктуру для можливості проведення зимових прогулянок та активностей: льодовий каток, святкові інсталяції, резиденцію Діда Мороза
  • Наповненість арт об'єктами від запорізьких, українських та міжнародних митців
  • Набір сцен різних розмірів для проведення заходів у будь-якій частині острову
  • Точки харчування : пересувні прилавки, сезонні літні кафе, повноцінні ресторани

2. Створення екопарку з трьома основними об'єктами:
  • Дендропарк - у південній частині острова вже існує дендропарк, але йому бракує базової туристичної інфраструктури
  • Екопарк - включатиме в себе екологічні маршрути, активності для дітей та дорослих на природі, освітні еко заходи тощо
  • Заповідні плавні - доступ відвідувачів до них повинен бути впорядкованим. Одним із варіантів забезпечення такого обмеження є створення туристичних маршрутів, за межі яких не можна виходити. Також для споглядання плавнів варто побудувати оглядову вежу, яка стане маяком, що привертатиме увагу відвідувачів до півдня острова
Екологічний кластер
План екологічного кластеру
Проаналізувавши існуючі комунікації та наявні зони Хортиці ми розробили нову транспортну інфраструктуру та генплан острова.
Для поєднання острова та міста: забезпечити зручним громадським транспортом , завершити мости, побудувати канатну дорогу, створити поромне сполучення
Для поєднання окремих кластерів на острові - вело та пішохідна інфраструктура
Схема інфраструктури
Ефект для міста через три роки: найбільш відвідувана локація на сході України - 2,3 млн. туристів щорічно, 350млн. грн. туристичних витрат щорічно, + 700-800 постійних робочих місць в місті.