Дослідження попиту та
функціонального наповнення
спортивного кластера на ВДНГ
2021
Контекст
В рамках розробки концепції спортивного кластера на ВДНГ наша команда в партнерстві з U.Sport провела два дослідження:

 1. Якісне дослідження з лідерами спорту і вуличних культур Києва - 25 глибинних інтерв'ю з представниками спільноти

 2. Кількісне дослідження — опитування серед відвідувачів ВДНГ (2300 респондентів).
Хто взяв участь в дослідженні
Якісне дослідження - глибинні інтерв'ю проведено з 25 респондентами:
 • 12 представниками різних напрямків вуличних культур, що пропонується представити в урбан парку
 • 5 представниками водних видів спорту в тому числі професійний спортсмен, власники клубів та шкіл плавання
 • 3 представника бігової спільноти, зокрема організатори заходів, лідери бігових клубів
 • 2 представниками фітнес індустрії
 • по 1 інтерв'ю з експертом з транспорту та велоінфраструктури, реабілітологом, засновником діючого дитячого спортивного табору

Кількісне дослідження - 2300 осіб.
Кількісне дослідження
Таке анкетування дозволило визначити основні тенденції та побажання відвідувачів.

З 2300+ відповідей, більше 1200 респондентів відповіли, що вже займаються спортом на території ВДНГ - це більше 55%

Також ми отримали більше 2200 відповідей з описом бажаних локацій, незважаючи на те, що це питання було не обов'язковим.
Якісне дослідження
Кожному респонденту глибинних інтерв'ю ми задали 23 питання, що склали 5 блоків. Нижче наведені коментарі та аналіз по кожному блоку.
1. Місцезнаходження
 • Близькість ВДНГ до великих житлових масивів, які швидко розбудовуються, а також наявність станції метро.
 • Наявність мультифункціональної спортивної зони буде нівелювати віддаленість ВДНГ від центральної частини міста, а наявність природного парку на території додатково притягуватиме відвідувачів.
 • Віддаленість ВДНГ може дати можливість проведення тут вуличних нічних ліг з тих видів спорту, що будуть закладені в спортивному кластері.
 • Вдале поєднання рекреаційної і спортивної зон може розширити межі локації до всеукраїнського і навіть світового рівня в якості спортивного туризму. Такі приклади відомі, як у світі так і в Україні, але не є масовими.
 • Організовані групи та неформальні ком'юніті в основному мають вже свої звичні місця для занять спортом, але створення унікальної локації може стати приводом для їх часткового переїзду на ВДНГ.
 • Проблема для велосипедних видів спорту, так як в метро не завжди пускають з велосипедом, тому з віддалених районів міста може буде проблематично дістатись.
 • Дотичність ВДНГ до Голосіївського лісопарку є одночасно і плюсом, і мінусом, в зв'язку з останнімі випадками нападів на людей.
2. Конкуренті локації
Основними конкурентними локаціями є:
 • Великий спортивний комплекс СпортЛайф з басейном на Теремках, діючий літній рекреаційний басейн на ВДНГ Пірс 39 та басейн СК Галактика.
 • Локації для занять роликовим спортом в парках Голосіївського району
 • Наявність комерційних критих футбольних полів на ВДНГ та декількох стадіонів поруч на території університетів
 • Кілька баскетбольних майданчиків у дворах нових ЖК поруч з ВДНГ
 • 2 невеликих приватних зали для скелелазіння.

Серед парків найбільший конкурент - Парк Наталка на Оболоні, Х-парк в Парку Муромця, Труханів острів для бігової спільноти, Місто Спорту на Гідропарку, як футбольна локація, а різні спільноти урбан культур збираються по вуличним локаціям міста, або в скейт парку Гавань. Всі ці парки мають свої особливості та недоліки.

Всі респонденти відмітили, що на правому березі Києва і тим більше в районі ВДНГ зараз відсутні будь-які локації, які б поєднували мультифункцію просто неба та мали інфраструктуру у вигляді роздягалень і загальнодоступні зони.
Якісні спортивні локації в Києві переповнені, час в таких залах і майданчиках розписаний погодинно, особливо в години пік (17:00-20:00).
3. Основні спільні думки
 • Наявність на території ВДНГ повноцінного спортивного кластера зробить локацію унікальною в своєму роді серед прихильників активного способу життя в Києві і Україні.
 • Локація має закрити потреби одразу кількох цільових груп (діти, пенсіонери, жінки, чоловіки, люди з інвалідністю), щоб відвідувати спортивний кластер було цікаво всією сім'єю або з друзями і не виникало розділення різних соціальних груп.
 • Правильне зонування буде розводити потоки відвідувачів по інтересам і забезпечить комфортне перебування різних видів спорту.
 • Укриття від дощу та сонця - часткове накриття над основними елементами збільшить відвідуваність, зробить локацію більш затребуваною та комфортною, значно продовжить сезон активного використання і знімить ряд ризиків.
 • Важливо поєднати рекреацію та спорт в одному місці. Тобто, щоб локація стала "Меккою" для видів спорту, вуличних культур і звичайних відвідувачів ВДНГ - наповнення має врахувати не лише базовий інтерес початківців, а і потреби спортсменів та спільнот, проектуватись з дотриманням вимог і стандартів для проведення вуличних змагань.
 • Використання якісних матеріалів - покриття підлоги, обладнання, освітлення, наявність стаціонарних роздягалень, медпункту, камери схову, душових, лаундж зони з фудкортом, прокату, місць для відпочинку та зберігання інвентарю тощо. - в комплексі нададуть кластеру додаткові переваги, дозволять організовувати заняття на регулярній основі, стимулюватимуть відвідувачів проводити більше часу на локації і спонукатимуть людей їхати на ВДНГ з різних частин Києва та України, проводити тут більше часу, навіть працювати прямо з локації.
 • Основною проблемою подібних локацій є відсутність камер схову для речей. На ВДНГ їдуть з усього міста, і щоб займатись спортом необхідно переодягтися, а значить необхідно десь зберігати цінні речі, одяг, або припаркувати велосипед. Це має бути максимально просте і безпечне рішення, з високим рівнем довіри та з урахуванням пікових потоків вихідного дня.
 • Важливо займатись проведенням інструктажу для відвідувачів скейтпраку та локації для болдерінгу/скелелазіння. Мати у штаті менеджера для контролю за графіком секційної роботи і постійного генерування цікавого контенту, охорони, медпрацівника і регулярного прибирання.
 • Наявність хорошого освітлення, в тому числі і бігових маршрутів. Щоб спортивний кластер працював мінімум до 23:00 і люди, які працюють - могли займатись тут спортом.
 • Розмістити кілька вуличних екранів, що розширять залученість відвідувачів і допоможуть їм планувати свій час.
4. Наповнення урбан парку
Урбан парк має бути якісно та сучасно стилізований до вуличного стилю. Таких локацій в Україні поки що немає. У світі це тренд і сучасний урбан парк міг би стати місцем промоції вуличних культур через поширення фотографій у соціальних мережах.

Дуже важливим та базовим для всіх видів спорту є якісне покриття та матеріали, багатофункціональність простору, сучасні форми і відхід від стандартних зелених полів-кліток, різнокольорових тренажерів, стандартних фігур тощо.
Основа безпечного пербування - розмежування потоків між дисциплінами, які мають різні швидкісні режими, а також для початківців та маленьких дітей.

Скейтбординг, спортивне скелелазіння, ВМХ та брейк-данс включені до програми Олімпійських Ігор. Ці види спорту не мають сучасних спортивних баз в Україні, але ми маємо багато талановитих спортсменів. За певних умов, дана вулична локація може стати основою для розвитку цих напрямів.
Скейт парк - найпопулярніший запит в локації урбан парку, його особливостями та вимогами є:

 • для скейтбординга та самоката важливі справжні вуличні елементи вбудовані в конструкцію парку: гранітні плити, сходи, парапети різних рівнів та додатково додати дерев'яні модулі.
 • для BMX категорично не підходить бетонний скейт парк, більшість тренувань та
 • змагань з цієї дисципліни проходить на дерев'яних фігурах, для їх будівництва потрібно залучення закордонних спеціалістів. Але ідеально рівна площина є також основою для цього спорту.
 • для роликів необхідне облаштування ідеально рівної поверхні та роллердром, де додатково можна грати в хокей на роликах, займатись фігурним катанням на роликах та ін.

Оптимальний розмір мультидисциплінного скейт парка з поділом на зони - від 2000м2.

Цільовою аудиторією є в основному підлітки, зараз в м. Києві є 2.000+ активних скейтерів, що постійно катаються, 1000+ роллерів і 100+ BMX рейдерів. Точно оцінити об'єм складно. Спільні івенти збирають аудиторію у кілька тисяч глядачів, але вони об'єднують одразу кілька дисциплін. Найбільш популярним зараз серед дітей та підлітків є трюковий самокат (через відносну дешевизну та легкість для початківців), вважається що таких дітей в Києві вже більше 10.000.

Більшість дисциплін не потребує скейт парка, але потребує інфраструктури у вигляді рівної, безпечної поверхні, тож основним для всіх видів екстремальних вуличних культур є ідеально рівна основа.
Фітнес зона - за даними опитування зона фінесу є однією з найбільш затребуваних після велоінфраструктури, це підтверджує і дослідження 2018 року "Київ.Спорт".

Така зона виконуватиме рекреаційну функцію, користуватиметься попитом серед місцевого населення (з найближчих районів) і стане хорошим допоміжним комплексом майже для кожного виду спорту представленому в спортивному кластері.

Частина паркур траси та стріт воркаут задовольнить потреби молоді, але затребуваність буде залежати від якості і складності функціонального наповнення таких зон. До прикладу траса для паркура має бути максимально наближеною до street style, а комплекс стрітворкаут має якісно відрізнятись від тих турніків, які вже є на території ВДНГ, чи розміщені в парках міста. Покриття бажано - резина.

На думку респондентів фітнес зона просто неба буде дотаційною історією, її складно буде монетизувати, але вона потребуватиме коштів на утримання. Тому варто на початковому етапі встановити якісні елементи, які тривалий час не потребуватимуть капіталовкладень.

Технічні характеристики: включити зони Crossfit, TRX, тренажерного комплексу, стрітворкаут, траси паркуру та обов'язково додати спеціальні елементи для проведення корекційних занять людей з інвалідністю.

Цільова аудиторія фітнесу в Києві: потенційно 23.3% тих, хто займається спортом в Києві, але цікавою локація буде переважно місцевим мешканцям, не всі готові займатись фітнесом просто неба. Це більше локальна історія, але якісна траса для паркуру може притягувати молодь.
Скеледром та боулдерінг - популярні види активності, які швидко розвиваються. В Києві з'являються великі комерційні скеледроми і вже більше 20 середніх шкіл Києва проводять на уроках фізичного виховання заняття із скелелазіння. Під час анкетування відвідувачів ВДНГ скелелазіння було найпопулярнішим видом з поміж тих, що не були запропоновані на вибір.

Болдерінг є найлегшим варіантом для початку занять і зараз найбільш популярним, адже не потребує спеціального спорядження.
Щоб локація залишилася актуальною тривалий час і туди постійної їхали з усього міста - потрібно передбачити інтерактивну частину, коли за допомогою додатку відвідувач самостійно може програмувати маршрут. Якщо такої можливості не передбачити, то за вуличною локацією має бути закріплений інструктор, який щотижня буде змінювати маршрути - це додає інтересу і людям цікаво повертатись.

В частині скеледрому, у разі проектування високої стіни, важливо одразу передбачити автостраховку і це значно пришвидшить користування відвідувачами. Основа під стінами має бути максимально м'якою (в ідеалі водонепроникні мати) і передбачити накриття, так як мокра поверхня є небезпечно слизькою.

Технічні характеристики: висота стін для дітей - 2м, початківці - 3м, дорослі - 4м, обов'язково включена інтерактивна складова.

Цільова аудиторія: 1500 спортсменів, що регулярно займаються, ще стільки ж періодично відвідують приватні скеледроми міста. Аудиторія має тенденцію до стабільного росту.
Зона ігрових видів спорту - якісних відкритих футбольних та баскетбольних майданчиків наразі в Києві дуже мало і в пікові години вони переповнені.
Така ж ситуація може спіткати і спортивний кластер. Тому тут дуже важливо знайти баланс між загальною доступністю локації і можливістю організованим групам прийти пограти.

В частині ігрових видів спорту респонденти також наголошували на необхідності виконання мінімальних стандартів при проектуванні. Такий підхід дозволить використовувати локацію не лише для дозвілля і неформального спілкування, а і проводити вуличні змагання.
Зокрема стрітболу для проведення турнірів 3х3 необхідно мінімум дві повноцінні половини стандартного майданчика з резиновим, або пластиковим покриттям і мінімум 4 кільця з амортизуючими кільцями.

Також пріоритетним є наявність захисту від дощу та сонця, хоча б на трибунах, або наявність на локації великих дерев. Були надані рекомендації не використовувати для майданчиків стандартного зеленого штучного газону і воріт, а використати резинові плити.

В обох напрямках важливою складовою буде проектування і дизайн локації, максимальне наближення до street style, створення тематичних фотозон, як елементів розмежування простору, металевих сіток тощо.

Для футбольного фрістайлу додатково буде необхідно створення міні амфітеатру з резиновим покриттям, такого ж як для вуличних танців. Такий міні амфітеатр може використовуватись для проведення майстер класів, в тому числі і платних.

Напрямок панна футбола поки в Україні недостатньо розвинений і складно спрогнозувати затребуваність локації.

Респонденти вважають, що така ігрова зона буде відрізнятись від вже існуючої на ВДНГ футбольної інфраструктури, наявних в Києві баскетбольних майданчиків і може бути дуже затребуваною. Наявність базових послуг є бажаними: роздягальня, камера схову, освітлення до 24:00, фудкорт.


Технічні характеристики: 1 поле 40х20м зі штучною травою для міні футбола 5х5, два поля для вуличного футбола 3х3 з резиновим покриттям і 2 клітки для панна футболу (додатково може використовуватись маленькими дітьми). Для баскетбола пропонується 1 стандартний майданчик 15х30 і мінімум 2 майданчики 15х11м для стритбола з амортизуючими кільцями. Стандартний баскетбольний майданчик (з мультирозміткою) додатково зможуть використовувати і інші ігрові види спорту.

Цільова аудиторія: одне вуличне змагання з стрітболу збирає від 200-400 гравців, плюс додатково завжди приходять друзі та родичі. В час пік на локації одночасно можуть тренуватись до 30 людей. При цьому баскетбол і мініфутбол є одними з популярних видів спорту, в Києві постійно діють одразу кілька аматорських ліг з кожного виду спорту. Що стосується міні майданчиків з вуличного футболу та панна футболу, то цільову аудиторію визначити важко, через відсутність регулярних організованих змагань. Батли з фрістайлу у вдалих локаціях (ТРЦ) збирають до кілька тисяч глядачів.
Вуличні танці - мають одразу кілька напрямків, а дисципліна брейк-данс увійшла в перелік видів спорту на Олімпійські Ігри.

На вуличній локації потрібен амфітеатр з трибуною для глядачів, гарним покриттям та навісом від дощу. Люди повинні сидіти півколом, а не як в актових залах шкіл. Танцпол має бути невисокий круг, не сцена. З невеликим підняттям, максимально близько до глядачів. Додатково облаштувати місце для діджея, освітлення.

Якщо казати про змагання та чемпіонати, то потрібно окреме місце для розминки з музикою. Розминочний майданчик може бути за сценою, як варіант.

Респондент зауважив, що для брейкінгу важлива енергія. Якщо на локації немає бажання танцювати, то туди ніхто особливо не буде їхати. Тому важливий якісний сетап (сцена, діджей плейс, світло, покриття, затишність, близькість до глядача), звук, щоб качав, та навіть колір. Яскравий різнокольоровий несмак - однозначно ні. Мінімалізм, акуратний стиль - так! Важливо також передбачити місця для суддів, розминки та ведучого.

Цілодобовий доступ буде важливою складовою, але щоб там постійно був двіж - мають бути створені умови. В районі ВДНГ таких локацій немає. Взноси за локацію мають бути мінімальними, або символічними щоб підтримувати оснащення, або чистоту.

Слабкими сторонами об'єкта респондент назвав те, що якщо він буде виконаний неякісно та без смаку - в результаті нікому не буде потрібен. А також якщо буде невиправдано дорогим.

Технічні характеристики: круглий танцпол діаметр 5-6 метрів, покриття лінолеум, освітлення і точка для діджея. Якісний, м'який, гарно закріплений, шви спаяні, лінолеум одного кольору: сірий або чорний.

Цільова аудиторія: від дітей 4 років до дорослими 35+. Зараз займається багато дітей, тінейджерів й профі віком 35+. Під час доковідной ери: маленькі джеми збирають 250-300 чоловік. Масштабні з гостями з за кордону 500-800 чоловік.
Відкритий спортивний басейн - новий спортивний басейн цілком би задовільнив потреби любителів плавання та спортсменів.

Всі лідери спорту зауважили на сезонність, як слабку сторону такого об'єкта. Спортивне плавання вимагає певного температурного режиму, а проведення офіційних змагань на відкритій воді - стандартних розмірів, мати суху зону для розминки та спеціального облднання. Тому, всі ці складові, разом з дотриманням високого рівня якості води і санітарних норм, мають бути враховані при побудові такого басейна. Однією з умов була визначена необхідність створити поруч із спортивним басейном неглибокого дитячого басейну з гірками, щоб дорослим було куди діти дітей під час своїх тренувань.

Якщо в басейні базуватимуться секції і клуби - їх працівники потребуватимуть приміщення та додаткового інвентарю. Але вони також зауважують, що такий відкритий спортивний басейн буде обмежувати клуби, адже залучені до занять спортсмени-аматори і діти потребуватимуть проведення занять в зимовий період і будуть вимушені переходити в холодний сезон до закритих басейнів конкурентів. Повернути таких клієнтів буде складно, потрібно буде встановлювати нижчі ціни на абонементи та ін., щоб переманити їх назад.
Також фактор погоди буде одним з головних ризиків навіт в теплий період, якщо для індивідуальних плавців погода не гратиме великої ролі, то для дитячих секцій вона буде іноді вирішальною.

Але те що ВДНГ знаходиться в парковій зоні - це звичайно великий пріоритет перед іншими подібними спортивними басейнами. Серед відкритих спортивних басейнів можна відмітити лише Юність та ДСК, всі вони користуються попитом. Наразі басейн Юність планують накрити і зробити всесезонним. Також є велика кількість відкритих басейнів в місті та за містом, але вони всі не спортивні і проводити там регулярні заняття, або використовувати самостійно для занять не є можливим.

Респонденти зауважили, що в 50м відкритому спортивному басейні можна проводити всеукраїнські та міжнародні змагання і тут важливо передбачити наявність трибун, TV точок, табло та різні рівні допуску для спортсменів, глядачів, персоналу, спортивних функціонерів та інших вимог для кожного окремого виду спорта. Важливим фактором є те, що офіційні змагання на відкритій воді не проводять в басейнах 25 м і менше, якщо завданням локації стоїть забезпечення спортивної складової, то варто проектувати басейн з урахування вимог до проведення офіційних змагань і всього необхідного обладнання.
В басейні на 25м важливим фактором буде кількість доріжок, це впливатиме на пропускну спроможність, адже спортивне плавання потребує певних умов і в деяких випадках перебування одразу кількох спортсменів на одній доріжці є недопустимим навіть під час тренувального процесу і звичайно, якщо на доріжках в пікові години буде велике скупчення плавців, то це буде некомфортно всім і впливатиме на відвідуваність. Такий басейн зможуть використовувати плавці-аматори для тренувань і для проведення локальних змагань.

Поєднання відкритого спортивного басейна, бігової інфраструктури і тренажерного комплекса може зробити спортивний кластер фактично фітнес центром просто неба і дозволить задовольнити одразу кілька потреб в одній локації, а відкриті презентації і тренування в такому людному місці - це найкращий популяризатор для будь-якого виду спорту.

Технічні характеристики: для спорту - 50м на 25м, суха зона, роздягальні і все обладнання, яке вимагає стандарт FINA. Для внутрішніх потреб може бути і 25 м, з 4-8 доріжками, але чим менше доріжок - тим складніше буде організувати масові запливи.

Цільова аудиторія: за даними дослідження "Спорт.Київ" - 7% фізично активних киян займаються плаванням. Такі дані підтверджує і опитування відвідувачів ВДНГ, в рейтингу пріоритетності спортивної інфраструктури на території спортивного кластера респонденти відповідали - басейн (не уточнювали відкритий, чи закритий). В спортивному басейні не зможуть плавати маленькі діти. Відвідувачі також зазначали, що спеціально їздили б на ВДНГ в спортивний басейн і возили дітей на секції з плавання, якби такий басейн був побудований.
Бігова інфраструктура - локація ВДНГ є дуже перспективною для бігової спільноти, головне що тут вже є традиції проведення тренувань і забігів, раніше функціонував біговий клуб.

Більшість респондентів проводили б тут заняття своїх клубів та змагання, але за умови створення відповідних умов. Крім того бігова інфраструктура в цій частині міста відсутня, тут є лише кілька університетських стадіонів, але вони не мають вільного доступу. Також локація є перспективно з точки зору розміщення крос трас на конкурних полях. Для проведення змагань великим плюсом є те, що на ВДНГ не потрібно перекривати вулицю, але у святкові дні, особливо в період різдвяних свят тут дуже складно щось проводити через велику кількість відвідувачів і розташовані малі архітектурі форми.

Головними перепонами для локації зараз є:
 • відсутність прокладених бігових маршрутів;
 • не забезпечена безпека для бігунів у віддалених локаціях (освітлення, відеонагляд);
 • відсутність бігового хаба, як місця зустрічі бігової спільноти;
 • відсутність основних зручностей: роздягальня, душ, камера схову, лікар;
 • відсутність бігової доріжки з спеціальним напиленням для занять дітей (це може бути облаштоване коло, наприклад на території земляного стадіону біля автостанції тощо.).

Велику увагу респонденти приділяли саме безпековій складовій. Велика територія ВДНГ є плюсом для облаштування різноманітних бігових трас, але при цьому є ризики для бігунів, що якщо з ними щось станеться, то людину вчасно можуть не знайти. Також через криміногенну ситуацію в суміжному Голосіївському лісопарку теж існують певні побоювання всередині спільноти, щодо безпечності бігати тут самостійно.

Створення на ВДНГ повноцінного бігового хабу стимулювало велику частину спільноти проводити тренування саме тут. Пропонується створення лекгоатлетичного кола з дотриманням стандартів і спеціальним напиленням - така локація дозволить проводити ряд змагань, а також проводити тренування з легкої атлетики для дітей віком від 3 років. Така інфраструктура є рідкістю для м. Києва. Ширина бігової доріжки на великому маршруті має бути не менше 1.5-2 метрів, при цьому дуже актуальним є облаштування паралельно основної асфальтної доріжки додаткової грунтової (облаштованої з перемеленої дерев'яної щепи), така доріжка дозволить бігати по маршруту людям, що не можуть бігати по асфальту, а також для проведення тренувань із скандинавської ходьби тощо.

Паралельно біговій доріжці на основному довгому маршруті може бути облаштована велодоріжка. Такі маршрути мають бути чітко промарковані, з встановленими правилами та бажано з роздільною смугою. Є практика, коли при тренуванні дітей, поруч по маршруту на велосипеді їде тренер. Для занять велоспортом така велодоріжка буде закороткою, адже дистанції зазвичай значно довші, але для відвідувачів ВДНГ, початківців, дитячих секцій, як допоміжна - вона буде актуальною. Тим більше вона зможе використовуватись і роллерами, власниками/орендарями електроскутерів тощо.

Комплексний маршрут з трьома паралельними трасами для вело/ролики, бігу та скандинавської ходьби, зробив би локацію цікавою, але кожна траса потребує опрацювання профільними спеціалістами, бути максимально відділеною одна від одної і від тротуарної частини для пішоходів.

Якщо буде створена лише якісна бігова доріжка, то є ризики, що її частково будуть використовувати пішоходи з калясками, велосипедисти, роллери тощо. Категорично не можна допускати перетинання бігової доріжки з автомобільною дорогою та забезпечити належне інформування учасників руху в місцях перетинання потоків (вело, пішоходи, електротранспорт тощо.).

Також періодично виникають неприємні ситуації з собаками на вільному вигулі у парку, тому не варто розміщувати бігову доріжку поруч з локаціями, де перебуває велика кількість собак.

Технічні характеристики: легкоатлетичне коло з дотриманням стандартів і спеціальним напиленням - 400м, не менше 4 доріжок. Бігова доріжки на маршруті має бути не менше 1.5-2 метрів, покриттям може бути асфальт і паралельно розміщена доріжка з м'яким покриттям на грунті (щепа).

Цільова аудиторія: відповідно до дослідження "Спорт.Київ" 2018 року, бігом в Києві займаються близько 17% киян, які відмітили, що займаються регулярно спортом, або будь-яким видом фізичної активності. При цьому у вихідні дні на Трухановому острові більше 1000 людей/день приїжджає спеціально для тренувань. Більшість з цих людей перевдягається і бажає прийняти душ після інтенсивного тренування. Змагання з бігу збирають до 5.000 учасників, але для цього потрібні окремі маршрути та Інфраструктура.
5. Безбар'єрність
Респондентом було надано інформацію, що якщо будівля басейну і простір будуть спроектовані з урахуванням нових ДБН, то спортивний кластер вже враховуватиме потреби маломобільних груп. Зокрема, басейн має передбачати ліфт та пандуси, а зони самого простору можна облаштувати спеціальною тактильною плиткою, вказівниками, з цією частиною можуть допомогти спеціалісти.

Щоб використовувати басейн окремо для реабілітації - необхідно витримувати спеціальний температурний режим, облаштовувати додаткову ванну. Але спортивний басейн цілком може використовуватись для корекційних занять окремих захворювань.

Проте не варто забувати, що прості планується, як публічний, тому важливо передбачити активності для літніх людей, маломобільних груп, слабозорих, а також хворих різними видами нозологій.

Актуально, якщо в проекті урбан парку серед елементів для функціонального тренінгу, будуть вмонтовані спеціальні елементи для проведення корекційних занять і сенсорний міні парк. Такі тренажери можуть використовувати всі відвідувачі, як профілактику захворювань опорно-рухового апарату, але вони є критично важливими для лікування і реабілітації. При цьому на локації має бути закріплений фахівець, що організовує заняття, допомагає і консультує, це також можуть бути волонтери, батьки хворих діток.

Така локація дуже допоможе спільноті. Поєднання водних процедур і фізичних вправ на спеціальних тренажерах є чудовою комбінацією для лікування хвороб з багатьма нозологіями, тому сюди потенційно можуть приїжджати такі групи для занять. В Києві лише дітей віком до 18 років, зареєстровано більше 11.000. А таких локацій, щоб в одному місці було поєднано одразу кілька функцій, наразі немає.

Крім того для людей пенсійного віку можливо облаштувати майданчики для петанку (мінімум 3 майданчики 3х9м, можна під деревами, з гравійним покриттям), стаціонарні шахові столи,трасу для скандинавської ходьби, в зимовий час забезпечити облаштування трас для бігових лиж. Облаштування зон для таких актиновностей часто не вимагає великих фінансових затрат, але залучає важливі соціальні групи для яких необхідна помірна рухова активність.
Окрема думка
В зв'язку з тим, що результати анкетування відвідувачів ВДНГ виявило великий запит на створення велоінфраструктури на території ВДНГ - ми окремо дослідили це питання.

Існуюча інфраструктура у вигляді нанесеної розмітки, в основному, не працює через неправильне планування і відсутність інформаційних табличок. При цьому, покриття доріжок давно потребує оновлення на що також було наголошено представниками роллерської і скейтерської спільнот під час проведення глибинних інтерв'ю.

Ми порадились з експертом та отримали рекомендації, що дозволять покращити існуючу ситуацію на дорогах та позитивно вплинути на трафік:

 • змістити існуючі веломаршрути з центральної частини алеї в крайню праву, або крайню ліву частину;
 • додати до існуючої розмітки маркування та інформаційні таблички з поясненням пріоритетності руху;
 • серед перспективних маршрутів, які могли б використовуватись з рекреаційною метою, запропоновано велике коло, що з'єднало б центральну алею і липову алею з розворотом за пожежною частиною. Довжина такого маршруту може складати 6-7 км. Також є додатковий існуючий маршрут в сторону Феофанії, що також потребує опрацювання та оновлення;
 • ширина велодоріжки, що задовільнила б потреби велосипедистів, ролерів та користувачів електро скутерами, може бути 3м, покриття оновлене та відділене від основної пішохідної доріжки утопленням на 2-3 см з належним водовідведенням.
Висновки та рекомендації
 • Розпочати з розбудови спортивної інфраструктури для тих видів спорту, якими вже займаються на ВДНГ, а також найбільш перспективних для розвитку
 • При розробці концепції в першу чергу керуватись завданням без дотаційної експлуатації кластера. Тобто, додавати локації, які потенційно можуть принести дохід від оренди та секцій, а також навколо спортивна інфраструктура.
 • Всі респонденти відмічали, що вулична локація є обмеженою і не зможе ними використовуватись в зимовий час, а це буде сильно впливати на її затребуваність.
  Тому перед тим, як обрати види спорту і розпочати створення концепції - варто наперед визначитись з тими видами спорту, з якими ВДНГ зможе розвивати кластер далі у критому комплексі, якщо такий буде створено
 • Спробувати поєднати рекреаційно-розважальну, соціальну і спортивну складові у спортивному кластері. ВДНГ це чи не єдина локація в Києві, де ще є можливість створити кластер такого формату. Тобто у проекті урбан парку передбачити і спортивну складову (не лише вуличні культури), облаштувати легкоатлетичне коло для змагань, а в басейні бажано дотримуватись стандарту FINA. Поєднання цих складових зробити локацію унікальною в Києві
 • Активно залучати до розробки концепції і проекта лідерів спорту з кожного виду спорту, або напрямку і саме з Києва. Головне спільно, якісно пропрацювати локації і тоді ці люди будуть допомагати наповнювати кластер життям
 • Важливо при проектуванні локації не розділяти зони по соціальним групам та не створювати комунікаційний розрив між ними, але при цьому дуже важливо розділити швидкісні потоки і дитячу зону від екстремальних частин


 • Важливо, щоб спортивна локація створила платформу для можливості перетинатися групам, що в звичайному житті і побуті не комунікують один з одним
 • Використовувати якісні і енергоефективні матеріали, перевірених підрядників, щоб в майбутньому об'єкт якомога довше не вимагав додаткових капіталовкладень
 • Варто звернути увагу на запит на навколо спортивну інфраструктуру. Критичними визначено наявність вбиралень, місць для переодягання, камер схову, освітлення локацій і забезпечення безпеки. Також, важливим було визначено наявність накриття над частиною вуличних локацій, душових, інфраструктури для базових клубів/секцій (спортивного хабу з приміщеннями для зберігання інвентаря і проведення презентацій, розміщення тренерів, медпункту, майстерні і навіть public space з місцями для роботи відвідувачів)
 • При проектуванні важливо не лише грамотно розвести швидкісні, вікові потоки, спортсменів та глядачів в змагальні дні, а і враховувати навантаженість на навколо спортивну інфраструктуру в пікові вечірні години, вихідні дні і не забувати про те, що в дні змагань всі інші локації повинні продовжувати роботу в звичайному режимі