Альбом безбар'єрних рішень
2021-2022
Альбом безбар'єрних рішень – практичний посібник, який рекомендує та на прикладах ілюструє, як міське середовище може бути дружнім до різних користувачів, зокрема й людей з тимчасовими чи постійними порушеннями здоров'я, дорослих з маленькими дітьми, літніх людей, людей з інвалідністю та інших маломобільних груп населення. Він створюється разом із архітекторами, спеціалістами у сфері будівництва, науковцями у сфері людського різноманіття, представниками громадянського суспільства та маломобільних груп населення.

Альбом стане у нагоді архітекторам, проєктувальникам, будівельникам, замовникам, держслужбовцям, активістам та усім тим, хто опікується рівнем якості реалізації просторів. Ми презентуємо чотири розділи посібника: із рекомендаціями для ґанків та подвір'їв, вулиць, та громадських просторів і громадських будівель.
Після повномасштабного вторгнення росії в Україну ми адаптували Альбомом безбар'єрних рішень до реалій воєнного часу. В оновленій версії ви знайдете рекомендації, які враховують безпекові потреби. Адже безбар'єрність під час війни – це не лише питання комфортного простору, зручного для всіх. Це й питання безпеки, створення умов для тих, хто тікає від війни, та реабілітації тих, хто повертається із зони бойових дій. Поранення, які отримують наші громадяни, можуть призвести до постійної чи тимчасової маломобільності. Вони всі заслуговують на мирне життя у своєму місті, яке має бути доступним та комфортним для них. Міста повинні приймати їх усіх, а не ставати перешкодами на їх шляху.
Посібник такого роду — перший в Україні. В чому його особливість?
Альбом показує, як застосовувати цінності універсального дизайну та доступності на конкретних прикладах реальними рішеннями. Проєктувальникам не потрібно вивчати все людське різноманіття — у вступі до Альбому ми простими словами пояснюємо, які нюанси потрібно враховувати для різних людей, та як адаптувати простір для них.

Ми розділяємо рішення для нового будівництва та для наявного простору. Таким чином, з'явилась відповідна структура розділів:

  • типові універсальні рішення – ідеальні рішення для нового будівництва
  • типові адаптаційні рішення – вимушені рішення, якими мають користуватись у випадках адаптації наявного простору
  • бар'єрні рішення – це наочні приклади небезпечних рішень з навколишнього простору . Вони ілюструють основні проблеми, визначені у «Дослідженні доступності міських просторів»
Розділ 1. Вхідні групи та житлові подвір'я
У першому розділі розглянули різні сценарії для вхідних груп – фізичний сценарій, також – контрастності, освітлення, мікроклімату. У посібнику чітко розділена пріоритетність рішень — рівний вхід є універсальним рішенням, в той час як піднятий вхід зі сходами та пандусом — адаптаційний. Для того, щоб розказати про житлові подвір'я, розписали матрицю функцій мешканців, та які зони відповідають цим функціям. Для сценарію з дитячим майданчиком – використовували підхід проєктування не через обладнання, а через їх функції. Таким чином, спочатку в Альбомі прописують функції для всебічного розвитку дитини, а потім підбирають обладнання, яке задовольняє реалізацію цієї потреби.

У рамках рекомендацій для воєнного часу акцентували на параметрах для тамбуру, дверей, підйомнику, щоб зручно евакуювати постраждалих з будівлі.
Розділ 2. Вулиці
Тут ви знайдете опис різних типів вулиць, перехресть, переходів. Розповідаємо про вузли облаштування доступності та варіанти тактильної навігації. Завдяки розділенню тротуару окремими зонами, у посібнику показали, як через тактильне покриття можна відокремлювати транзитний шлях від суміжних зон. Таким чином – зменшити використання спеціальних тактильних індикаторів, та створювати дизайн вулиць більш цілісним, інтуїтивно зрозумілим та доступним для людей з порушенням зору.

В рекомендаціях для воєнного часу – описали параметри для вільного проходу в місцях облаштування протитанкових елементів, контрастність таких елементів, рекомендації для світловідбиваючих елементів у режимі світломаскування, стели екстреної допомоги з автоматичними дефібриляторами.
Розділ 3. Громадські простори
В цьому розділі розглянули сценарії згідно потреб людей у громадських просторах. Там є рекомендації для окремих сценаріїв із місць для тихого та активного відпочинку, дитячих майданчиків, басейнів, місць для куріння, кімнати догляду за дитиною тощо. Універсальні кабіни та кімнати догляду за дитиною дуже актуальні у притулках для внутрішньо переміщених осіб та в укриттях. Додатково у розділ додали матрицю покриттів із референсами матеріалів – для того, щоб показати, як потрібно комбінувати покриття, щоб працювала тактильна навігація і це не заважало іншим людям. Та розробили матрицю дій дітей за віком на дитячих майданчиках, де розписали, які саме дії допомагають дітям різного віку розвивати в ті чи інші навички (когнітивні, сенсорні, комунікації – залежно від провідного виду діяльності та вікових потреб дитини у цей час).

В рекомендаціях для воєнного часу звернули увагу на кімнати для сенсорного розвантаження, що необхідно для людей з різними типами нейрорізноманітності, для тих, хто має посттравматичний стресовий розлад, спектр аутизму, або просто чутливий до звуків та світла.
Розділ 4. Громадські будівлі
Четвертий розділ описує громадські будівлі (бібліотеки, школи, ЦНАПи, коворкінги, вокзали, лікарні, та інші заклади, у яких населення отримує послуги та має відкритий доступ до будівель) з призми врахування різноманітних потреб користувачів. Там можна знайти рекомендації для душовової кабіни, зони отримання послуг, зони очікування, та всіх горизонтальних і вертикальних комунікацій в будівлі (коридори, ліфти, сходи, ескалатор).

У воєнний час такі рекомендації можуть стати в нагоді при облаштуванні притулків, тимчасових шпиталів, волонтерських пунктів тощо.
ЗАВАНТАЖИТИ
Альбом безбар'єрних рішень створюється в межах ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар'єрів». Проєкт реалізується громадською організацією «Безбар'єрність» спільно з Міністерством розвитку громад та територій України у рамках проєкту «Інтегрований розвиток міст в Україні ІІ», який виконує німецька урядова компанія «Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH» за фінансування Урядів Німеччини та Швейцарії.

Розробником Альбому безбар'єрних рішень виступає урбан-бюро Big City Lab.